Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Staś opisał świat w przyszłości. Uczeń ze Świebodzina laureatem konkursu literackiego wydawnictwa Nowa Era

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Stanisław Kuczejko jest zwycięzcą jednej z kategorii konkursu pisarskiego dla dzieci, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era.
Stanisław Kuczejko jest zwycięzcą jednej z kategorii konkursu pisarskiego dla dzieci, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. fot. Monika Kuczejko
Wybrano laureatów największego w Polsce konkursu pisarskiego dla dzieci, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Zwycięzcą jednej z dwóch kategorii jest Stanisław Kuczejko - uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 im. Czesława Niemena w Świebodzinie.

Staś jeszcze nie wie, czy zostanie pisarzem

Fragment zwycięskiego opowiadania Stanisława Kuczejki:

To było twarde lądowanie! Z radością wpadłem do ogrodu Państwa Tech-turskich, by pokazać naszym widzom, jak będzie wyglądało życie naszych dzieci i wnuków w przyszłości. Mamy dokładnie 14 kwietnia 2121 roku. Dzięki teleportacji stoję na trawniku przed domem i za chwilę spotkam się z jego mieszkańcami. Pierwsze co widzę, to soczysta zieleń trawy i drzew. Ale coś tu nie gra. Nie czuję ich zapachu. Zaraz to dla Państwa sprawdzę! A to zaskoczenie! Drzewa i trawa są z plastiku. No cóż, może za chwilę dowiem się dlaczego???

Staś zapytany o swoją inspirację, opowiada - Lubię sobie wyobrażać, jak ludzie będą żyli w przyszłości. Czytam książki o wynalazkach, konstruuję różne roboty i wymyślone rzeczy. Bardzo lubię czytać różne książki, często chodzę do biblioteki.

Chłopiec planuje dalej rozwijać się w tym kierunku, jednak jeszcze nie wie czy zostanie akurat pisarzem. Staś, oprócz pisania, lubi także majsterkowanie, gotowanie i przyrodę.

"Świat za sto lat" to temat przewodni tegorocznej edycji konkursu

"Popisz się talentem" to konkurs literacki organizowany dla uczniów szkół podstawowych przez wydawnictwo Nowa Era. Tegoroczną, piątą edycję wygrał uczeń świebodzińskiej szkoły.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, w związku z czym tematem przewodnim konkursu był "Świat za sto lat". Dzieci nadesłały do oceny jury aż 4023 opowiadania, spośród których wybrano 30 najlepszych prac, mówiących o tym, jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości.

Byliśmy zachwyceni kreatywnością dzieci w opisywaniu przyszłości. W nadesłanych opowiadaniach stworzyły niezwykłe światy - w niektórych ludzkość pokonała najważniejsze problemy, w innych musi mierzyć się z konsekwencjami własnych błędów. W tekstach jest i humor i refleksja nad kondycją ludzkości, wszystkie poruszają rozmachem wyobraźni. Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym uczestnikom!

- mówi Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu.

Walka z chorobami, ochrona zwierząt i roślin i zmiany klimatyczne - to leży dzieciom na sercu

Uczestnicy konkursu wzięli także udział w specjalnej ankiecie “Świat za sto lat”. Nowa Era poprosiła dzieci, by zastanowiły się, jakie największe zadanie czeka ludzi w ciągu kolejnych 100 lat. Dla 42% uczestników ankiety największym wyzwaniem będzie opracowanie lekarstw na groźne choroby. Na drugim miejscu znalazła się ochrona ginących gatunków zwierząt i roślin (41%), a na trzecim zatrzymanie zmian klimatu (12%).

Bardzo się cieszę, że dzieci w ankiecie i w opowiadaniach zwróciły uwagę na kwestię zmian klimatycznych. Przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom to według mnie największe wyzwanie, z jakim musi zmierzyć się ludzkość

- komentuje profesor Aleksandra Przegalińska, futurolożka i ambasadorka 5. edycji “Popisz się talentem”.

Katastrofalne zmiany w środowisku naturalnym to w tej chwili najistotniejszy czynnik ryzyka wyginięcia cywilizacji człowieka, którym najpilniej musimy się zająć. Nie chodzi tutaj zresztą tylko o śmieci i ich produkcję (chociaż widzimy, że np. badania dotyczące mikroplastiku obecnego w organizmach żywych potwierdzają, że jest on dla nas i naszego ekosystemu zgubny), ale przede wszystkim o beztroskie i nierozumne gospodarowanie zasobami

- dodaje profesor Przegalińska.

Zobacz: Channing Tatum zajmuje pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa ze swoją książką dla dzieci „The One and Only Sparkella”

Źródło: Cover Video

Dziecięce wynalazki

Dzieci podczas ankiety mogły także opisać wynalazki, które miałyby się pojawić w przyszłości i znacząco wpłynąć na dalsze losy świata. Najwięcej dzieci wskazało na innowacje technologiczne. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęły wynalazki mające zapewnić zdrowie, a na trzecim rozwiązania proekologiczne, mające pomóc z zanieczyszczeniem Ziemi i zmianami klimatycznymi.

Opowiadania 30 laureatów konkursu zostaną opublikowane w książce pokonkursowej, którą będzie można kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. We wszystkich 5 edycjach konkursu wzięło udział już prawie 17 tysięcy uczniów z całego kraju. Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane.

Do tej pory ukazały się 4 książki pokonkursowe:

  • “Ukryte światy”,
  • “Tajemnicza wyprawa”,
  • “Wielka księga Marzeń”
  • “Zwierzaki mają głos”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto