Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gala podsumowująca konkurs "Dzieje Ziemi Świebodzińskiej" w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie. Zobacz film i zdjęcia z wydarzenia

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W konkursie wzięło udział 68 uczniów.
W konkursie wzięło udział 68 uczniów. Anna Moyseowicz
Rozpoznawanie miejsc na podstawie starych pocztówek, szeroka wiedza historyczna i dobre przedstawienie prezentacji multimedialnej. Na uczestników konkursu "Dzieje Ziemi Świebodzińskiej" czekały niemałe wyzwania, lecz chętnych nie brakowało.

Konkurs "Dzieje Ziemi Świebodzińskiej" cieszył się dużym zainteresowaniem

W środę (12 stycznia) w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie odbyła się gala finałowa podsumowująca ósmą edycję konkursu. Uczestnicy wykazali się szeroką wiedzą na temat powiatu i samego miasta.

W zmaganiach wzięło udział 68 uczniów z sześciu szkół powiatu świebodzińskiego i gminy. Do finału dostało się 13 uczestników - siedmiu ze szkół podstawowych i sześciu ze szkół średnich. Na tym etapie musieli zmierzyć się z trzema zadaniami wymagającymi szerokiej wiedzy i orientacji przestrzennej, a nawet umiejętności prezentacji.

Zobacz zdjęcia z gali!

Finał konkursu składał się z kilku części

Uczestnicy odpowiadali na trzy pytania w wylosowanym przez siebie zestawie. Wcześniej mieli szansę się przygotować i zapoznać z 300 zagadnieniami przygotowanymi przez organizatorów. - W poprzednich edycjach pytania przygotowywał Tadeusz Bobowski. W tym roku byłem to głównie ja, lecz Tadeusz to wciąż dobry duch konkursu, chętnie służył pomocą - podkreśla Tomasz Plichta, przewodniczący komisji konkursowej, Muzeum Regionalne w Świebodzinie. Jak dodaje, pierwsza pula pytań obejmowała okres średniowiecza, druga XVIII i XIX wieku, a trzecia czasów współczesnych. Kolejnym zadaniem było rozpoznanie czterech miejsc, obiektów bądź ulic regionu przedstawionych na wylosowanym zestawie zdjęć lub pocztówek. Dwie z pocztówek dotyczyły samego miasta, a dwie powiatu. Uczniowie przedstawiali także prezentację na wybrane przez siebie z puli tematów zagadnienie. Oceniano między innymi styl prezentacji.

Wśród zainteresowań pojawiło się browarnictwo i zabytki

Jerzy Wrocławski z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Łagowie otrzymał drugie wyróżnienie. Jego prezentacja, przygotowywana przez cztery dni, dotyczyła browarnictwa w Świebodzinie. - Korzystałem z różnych źródeł, w tym archiwum własnego, tekstów Gazety Lubuskiej, gazet przedwojennych i książki "Dzieje Świebodzina" - mówi. Natalia Marysiok, z tej samej placówki, która otrzymała czwarte wyróżnienie, przygotowała prezentację na temat zabytków w Łagowie. Jak twierdzi dziewczynka, jej głównym źródłem wiedzy są dziadkowie, którzy pochodzą właśnie stamtąd.

Młodzież nośnikiem pamięci i tożsamości

- Chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom. Jestem pod wrażeniem, że tyle osób bierze udział w tym konkursie. Miło, gdy przywołujecie i ożywiacie osobowości, które tworzyły rzeczywistość w naszej małej ojczyźnie, na tym terenie, w powiecie - powiedział Andrzej Chromiński, wicestarosta powiatu świebodzińskiego. Uczestnikom, ale także osobom je przygotowującym i organizatorom podziękował również burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki. - Będziecie pamięcią tożsamości i kultury naszego miasta, gminy, pięknej Ziemi Świebodzińskiej. Życzę Wam, aby ta pamięć nigdy nie wygasła, abyście ją pielęgnowali, abyście tę wiedzę odświeżali - powiedział zwracając się do młodzieży. - Życzę abyście do Świebodzina wracali i byli nie tylko nośnikiem pamięci, ale też elementem, który buduje teraźniejszość i przyszłość - dodał burmistrz.

Ziemia Świebodzińska jest bardzo atrakcyjna

Jak mówił Stanisław Romanów, sekretarz Komisji Konkursowej, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, na które złożyło się kilka przyczyn. Na atrakcyjność terenu wpłynęły wydarzenia historyczne i geologiczne. Przyroda obfituje w jeziora, bogatą szatę roślinną i ważne złoża mineralne. Ponadto na tych ziemiach przebiegały ważne szlaki handlowe i komunikacyjne, rozwinęły się znaczące rzemiosła, jak sukiennictwo, browarnictwo, winiarstwo i inne. To właśnie na Ziemi Świebodzińskiej odbywały się słynne targi, jarmarki, z czasem wzrastała liczba osad i miast. Z czasem powstały imponujące budowle - kościoły, zamki, pałace, mury obronne czy kamienice. Jak zwrócił uwagę Romanowski, z tym obszarem związanych było wiele wybitnych osób, w tym rektor paryskiej Sorbony Maciej Kolbe, teolog, filozof Jakub z Paradyża czy kompozytor i teoretyk muzyki Marcin Agricola.

Laureaci konkursu "Dzieje Ziemi Świebodzińskiej"

W skład komisji konkursowej weszli Tomasz Plichta (przewodniczący), Stanisław Romanów (sekretarz) i Edmund Lemański. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Jaroch (Szkoła Podstawowa nr 2 im. F. Chopina w Świebodzinie), drugie Oliwia Wiewióra (Publiczna Szkoła Podstawowa im. A. Fiedlera w Lubrzy), trzecie Marcel Kapała (Szkoła Podstawowa nr 6 im. K. Makuszyńskiego w Świebodzinie). W kategorii szkół średnich pierwsze miejsce zajął Jan Boczkowski (I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Świebodzinie), drugie Nikola Wróbel (Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie), trzecie Hubert Sobiechowski (I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Świebodzinie).

Patronat honorowy nad konkursem objęli starosta świebodziński oraz burmistrz Świebodzina. Konkurs wsparł Koimex Transport i Spedycja oraz centrum Serwisowe Mostki.

Dzięki wsparciu firm laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody:

  • I miejsce - bon o wartości 500 złotych do sklepów Empik oraz bon o wartości 200 złotych do sklepu sportowego;
  • II miejsce - bon o wartości 300 złotych do sklepów Empik;
  • III miejsce - bon o wartości 200 złotych do sklepów Empik.

- To edycja VIII konkursu. Za każdym razem staramy się dodać coś nowego, tym razem są to pocztówki - powiedział Plichta. - Jesteśmy zadziwieni w bardzo pozytywny sposób, jak łatwo uczestnicy poradzili sobie z zestawem zdjęć i pocztówek. Myślę, że chyba musimy kolejnym razem wprowadzić pewne innowacje, które utrudnią ten konkurs - zapowiedział.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto