MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zapomniana wieś w lubuskiem. Historia upiornych ruin wioski Lędów

Redakcja
Lędów, znany również jako Lipa, leżał w powiecie sulęcińskim, niedaleko Sulęcina. Dawniej nazywany Lindow, był miejscem o długiej historii, sięgającej XIV wieku. Niegdyś tętniąca życiem wieś na zachodzie kraju, dziś tkwi w zapomnieniu i ruinie. Od lat opustoszała, pozostawia jedynie upiorne ślady przeszłości.

CC BY-SA 4.0
Lędów, znany również jako Lipa, leżał w powiecie sulęcińskim, niedaleko Sulęcina. Dawniej nazywany Lindow, był miejscem o długiej historii, sięgającej XIV wieku. Niegdyś tętniąca życiem wieś na zachodzie kraju, dziś tkwi w zapomnieniu i ruinie. Od lat opustoszała, pozostawia jedynie upiorne ślady przeszłości. CC BY-SA 4.0 Piotrkarel/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne
Lędów, to opuszczona wieś na zachodzie Polski, która od długich dekad popada w ruinę i zapomnienie. Znajduje się w województwie lubuskim, niedaleko Sulęcina. Dzisiaj to uroczysko i miejsce pełne tajemniczych pozostałości po dawnej osadzie.

Spis treści

Ruiny opuszczonej wsi przyciągają mrocznym urokiem

Na zachodzie Polski, w województwie lubuskim, ukryta jest wieś, która przypomina zapomnianą kartę z historii. Lędów, niegdyś znany również jako Lindow, to miejsce, gdzie ruiny domów i wieża kościelna stanowią jedyną pamiątkę po nieistniejącej już osadzie.

Lędów, znany również jako Lipa, leżał w powiecie sulęcińskim, niedaleko Sulęcina. Dawniej nazywany Lindow, był miejscem o długiej historii, sięgającej
Lędów, znany również jako Lipa, leżał w powiecie sulęcińskim, niedaleko Sulęcina. Dawniej nazywany Lindow, był miejscem o długiej historii, sięgającej XIV wieku. Niegdyś tętniąca życiem wieś na zachodzie kraju, dziś tkwi w zapomnieniu i ruinie. Od lat opustoszała, pozostawia jedynie upiorne ślady przeszłości.

CC BY-SA 4.0Piotrkarel/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Historia Lędowa sięga czternastego wieku, kiedy to wieś nosiła nazwę Lindow i należała do zakonu joannitów. Później była własnością rodziny Lindenberg. Pod koniec II wojny światowej wieś została opuszczona z powodu decyzji o utworzeniu poligonu w pobliskiej Wędrzynie, co zmusiło mieszkańców do opuszczenia swoich domów.

Po wojnie osada krótko została zasiedlona, ale w latach 50. doszło ponownie do wysiedlenia, tym razem na zawsze. Dzisiaj Lędów przypomina duchowe miasto, z którego mieszkańcy zniknęli, pozostawiając za sobą jedynie zgliszcza.

Zapomniana i opuszczona wieś na zachodzie Polski

Spacerując po dzisiejszym Lędowie, można spotkać jedynie pozostałości po dawnych czasach – fundamenty domów, porośnięte roślinnością oraz wieżę kościelną, która ponad drzewami wznosi się w niebo. Dawniej stał tam również pałac, jednak dziś jego obecność można jedynie wyobrazić sobie na podstawie archiwalnych zdjęć.

Ruiny wieży kościelnej w Lędowie
Dziś po Lędowie pozostały ledwie szczątki. W gęstym lesie można jeszcze ujrzeć fundamenty domów oraz zapomniany cmentarz. Wieża kościelna, choć zaniedbana, wciąż góruje nad drzewami. Tereny te są teraz wykorzystywane do ćwiczeń wojskowych, a dla osób z zewnątrz obowiązuje zakaz wstępu.

CC BY-SA 4.0Piotrkarel/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Mapa:

Choć miejsce to jest opuszczone i stanowi teren ćwiczeń wojskowych, wciąż przyciąga badaczy historii i miłośników tajemniczych opowieści. Specyficzna, mroczna atmosfera tego miejsca, przypomina o dawnych losach wioski i budzi ciekawość tych, którzy odważą się na odkrycie jego tajemnic.

Lędów to nie tylko opuszczona wioska – to obszar tchnący specyficzną, mroczną atmosferą. To zaklęte miejsce, gdzie wspomnienia mieszkańców przeszłości zlewały się z naturą, tworząc groteskowy krajobraz opustoszałych ruiny.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapomniana wieś w lubuskiem. Historia upiornych ruin wioski Lędów - Strona Podróży

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto