Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Kazimierz Gancewski (1953 - 2018), Honorowy Obywatel Gminy Świebodzin

Wiesław Zdanowicz
Dzisiaj, 2 kwietnia 2018 r.) odszedł od nas Kazimierz Gancewski, Honorowy Obywatel Świebodzina
Dzisiaj, 2 kwietnia 2018 r.) odszedł od nas Kazimierz Gancewski, Honorowy Obywatel Świebodzina archiwum gazety
W świąteczny poniedziałkowy poranek (2 kwietnia 2018), kwadrans przed dziewiątą. Całe 65 lat pracowitego życia poświęcił ludziom i miejscu, które ukochał - miastu Świebodzin.

Absolwent Technikum Mechanicznego Nr 52 w Świebodzinie i wydziału historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Działacz społeczny.

W latach 1972 - 1975 zastępca i komendant stacjonarnego OHP FSZMP w Świebodzinie, Międzyrzeczu i Lubsku.

Od 1975 do 1976 dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świebodzinie, a następnie w latach 1981-1990 dyrektor Świebodzińskiego Domu Kultury - twórca placówki autorskiej, udanego eksperymentu zakończonego sukcesem i trzema odznaczeniami zbiorowymi placówki.

Zasłużony Działacz Kultury (1983) i laureat Lubuskiej Nagrody Kulturalnej (1988), ostatni prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej, współzałożyciel i wiceprzewodniczący Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Świebodzinie.

Honorowy Obywatel Gminy Świebodzin (2018), aktywny radny samorządu gminnego (2014), pomysłodawca i realizator setek wspaniałych wydarzeń i imprez masowych, m.in. turniejów Żaków, Żakinad, Wsi, Rodzin, a przede wszystkim Tutejszy - w latach 2011 - 2017 autor pięciu wyjątkowych książek, obecnych w katalogu Biblioteki Narodowej, i filmów o Świebodzinie - Jego Małej Ojczyźnie. Były to pozycje: Świebodzin spod przymkniętych powiek (2011), Świebodzin, ludzie, budowle, anegdoty (2013), Świebodzin. Ocalić od zapomnienia (2015), Sukiennik Świebodziński (2016), Świebodzin do poduszki (2017).

W 2013 roku był scenarzystą i narratorem w dwóch filmach dokumentalnych. Były to: Kościół pw. św. Michała Archanioła (27”) i Świebodzińskie nekropolie (37”). Każdy z filmów dostępny na you tube obejrzało ponad 6 tys. osób. Publikował na portalu Schwiebus.pl i na łamach tygodnika Dzień za Dniem, na których miał wielu czytelników.

Kazimierz Gancewski był również inicjatorem wielu projektów, m.in. Pomnika Świebodzińskiego Sukiennika, granitowej płyty na dawnym cmentarzu Luizy, podobnej płyty na cmentarzu w Jeziorach, poświęconych pamięci tam pochowanych, tablicy pamiątkowej na budynku dawnego Technikum Mechanicznego. A współautorem tablic pamiątkowych poświęconych pamięci dra Lecha Wierusza pierwszego prezesa TPZŚ (1988) i sióstr Boromeuszek. Jego dziełem od projektu do realizacji był Sztandar Świebodzińskiego Związku Kresowian (2015) i realizacja ołtarza MB Ostrobramskiej w świebodzińskiej farze.

Jedną z Jego cichych pasji było krótkofalarstwo - SP3SBQ i członkostwo w klubie PZK SP3PLD w Świebodzinie.
Uhonorowany tytułem Lubuszanin Roku 2014 w plebiscycie Gazety Lubuskiej, na ostatniej sesji Sejmiku Lubuskiego, 26 marca, nagrodzony Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Lubuskiego.
Cześć Jego Pamięci!
Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.

Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto