Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na piętrze obecnego dworca PKP w Świebodzinie będzie mediateka - miejsce dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Na piętrze połączonych dworców PKP i PKS ma działać mediateka
Na piętrze połączonych dworców PKP i PKS ma działać mediateka Renata Zdanowicz
Przygotowania do remontu dworca PKP w Świebodzinie przebiegają zgodnie z planem. Gmina Świebodzin nadal jest zainteresowana wydzierżawieniem od kolei piętra w budynku. Chce tam urządzić mediatekę.

Przedstawiciele PKP od dawna prowadzili rozmowy z urzędem miasta dotyczące przejęcia piętra budynku dworca PKP, który kolej będzie całościowo remontowała. Początkowo był pomysł, by zaadaptować te pomieszczenia na potrzeby domu kultury.

Na przełomie roku rozmowy przejął zastępca burmistrza Przemysław Nitschka, który po zapoznaniu się z projektem zagospodarowania piętra dworca widzi w tym miejscu coś w rodzaju mediateki.

- Po konsultacji z panem burmistrzem Tomaszem Sielickim stwierdziliśmy, że dworzec może być bardzo dobrym punktem w mieście, ze względu na to, że w perspektywie czasu marzeniem burmistrza oraz odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców, na pewno wyrażonych przez przedsiębiorców, którzy dowożą swoich pracowników do zakładów pracy, byłoby powstanie miejskiej komunikacji. Docelowo w punkcie centralnym gromadził by się ruch pasażerów PKP, PKS oraz komunikacji miejskiej - mówi P. Nitschka.

Co zrobić, żeby wykorzystać takie ciekawe miejsce? - Najlepsze byłoby stworzenie tam mediateki, coś na wzór nowoczesnych placówek takich jak w Kargowej, Krośnie czy Szczańcu, które gromadzą wiele osób w różnym wieku. Wymyśliłem, że będzie tam kącik dla najmłodszych dzieci, także miejsce, gdzie będzie można usiąść i wypić herbatę czytając lub oglądając film, czy grając w grę, ale też będzie miejscem spotkań osób starszych. Może UTW będzie chciał wykorzystać pewne pomieszczenia czy grupy NGOS, które niekoniecznie muszą mieć tylko dedykowane swoje pomieszczenia, ale mogły by mieć również rotacyjne - wylicza P. Nitschka.

Jako, że placówka podlegała by bibliotece, dyrektor Edyta Zakrzewska podpowiedziała, że dobrze byłoby gdyby tam znalazło się też miejsce dla dzieci, które odrabiają lekcje. Oprócz możliwości dostępu do źródeł elektronicznych miałyby dostęp do encyklopedii, słowników i innych ciekawych źródeł pisanych.

Jednak, by samorząd mógł zacząć działać, najpierw PKP wykona w stu procentach swoją inwestycję, a dopiero później gmina, na zasadzie dzierżawy długoterminowej, może przejąć piętro i je aranżować pod swoje potrzeby.

Co ważne, na tego typu modernizację można pozyskać środki zewnętrzne z urzędu marszałkowskiego oraz z ministerstwa.

Trzeba wiedzieć, że to nie nastąpi szybko. Etap projektowy PKP powinien skończyć się w tym roku a wykonawstwo w przyszłym. - My moglibyśmy wejść w roku 2021-2022 - zaznacza wiceburmistrz.

Przy okazji zapytaliśmy PKP, co z lokatorami mieszkań? - W budynku dworca mieszka obecnie sześciu najemców. Czterech lokatorów przyjęło już propozycję przeprowadzki do innych mieszkań znajdujących się w zasobach PKP S.A. W przypadku pozostałych dwóch lokatorów cały czas poszukujemy mieszkań spełniających ich oczekiwania, pozostając z mieszkańcami w kontakcie. Spółka podjęła już również działania mające na celu przystosowanie lokali zastępczych do potrzeb nowych lokatorów, którzy przyjęli propozycje przekwaterowania - poinformował redakcję rzecznik prasowy PKP S.A.

POLECAMY: Zielona Góra. Fundacja PGE Energia Ciepła darczyńcą karetki do ratowania noworodków

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto