"Oddaj krew, uratuj życie". W Świebodzinie i Lubrzy będzie można oddać krew

OPRAC.: red.
RCKiK zaprasza do udziału w akcjach oddania krwi.
RCKiK zaprasza do udziału w akcjach oddania krwi. pixabay.com/ zdjęcie podglądowe
Udostępnij:
W sobotę (27 listopada) w pobliżu Urzędu Gminy w Lubrzy oraz we wtorek (30 listopada) w Parku Chopina w Świebodzinie będzie możliwość oddania krwi. Obie akcje rozpoczną się o godzinie 9.00 i potrwają do godziny 12.00.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze zaprasza do udziału w akcjach oddawania krwi. Jednocześnie informuje, że w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną akcje mogą zostać wstrzymane lub odwołane. Aktualne informacje dostępne są TUTAJ.

Oddawanie krwi

Ważne aby w dzień oddania krwi być zdrowym, wypoczętym i po lekkim śniadaniu. Wskazane jest także, aby dzień wcześniej wypić około 1,5 - 2 litrów płynów (soki, woda mineralna).

Na oddanie krwi należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy lub nowy paszport).

Rejestracja

Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane zostaną dane osobowe, PESEL i numer donacji, któremu odpowiada kod kreskowy, pojawiający się na wszystkich próbkach i pojemnikach z krwią danej osoby, ponieważ w krwiodawstwie obowiązuje zasada anonimowości. Krwiodawstwo zapewnia pełną ochronę danych osobowych dawcy łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań. Dawca otrzymuje do wypełnienia kwestionariusz, w którym trzeba sumiennie odpowiedzieć na szereg zasadniczych pytań. Nie należy bagatelizować żadnego z nich na przykład dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających.

Lek, który pomaga dawcy, może zaszkodzić biorcy krwi! Mając na względzie dobro biorcy, należy dokładnie przypomnieć sobie wszystkie schorzenia, nawet te przebyte w odległej przeszłości. Dotyczy to w szczególności żółtaczki zakaźnej.

Badania laboratoryjne

Pielęgniarka pobierze próbki krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych.

  • Jeśli oddaje się krew po raz pierwszy, badania będą obejmować grupę krwi oraz poziom hemoglobiny.
  • Jeśli systematycznie oddaje się krew, badany będzie tylko poziom hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi.

Badanie lekarskie

Na dawcę czeka spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony kwestionariusz dawcy i przeprowadzi wywiad na temat stanu Twojego zdrowia. Z nim należy podzielić się wszelkimi wątpliwościami, jakie mogą się pojawić w trakcie wypełniania kwestionariusza. Lekarz także zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.

Oddanie krwi

Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i jest zabiegiem nie obarczonym praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia, z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet około jednej godziny, a w przypadku osób oddających osocze metodą plazmaferezy automatycznej i dawców płytek krwi - około dwóch godzin, a nawet dłużej.

Podczas donacji pobierane będą również próbki krwi do badań pozwalające zdiagnozować, czy nie jest się nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.

Po oddaniu krwi

Po oddaniu krwi otrzymuje się:

  • posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 Kcal (może to być np. 8 tabliczek czekolady);
  • zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi;
  • legitymację Honorowego Dawcy Krwi (w niektórych miejscach legitymacja wydawana jest dopiero podczas kolejnej donacji).

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi.

Zobacz też: Jak rozpoznać udar mózgu?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Po kilku dniach można się zgłosić do rejestracji po odbiór wyników bezpłatnie wykonanych badań: grupy krwi (w niektórych miejscach wynik ten może mieć postać karty identyfikacyjnej grupy krwi), hemoglobiny lub morfologii, testu kiłowego, na obecność antygenu HBs, DNA-HBV, przeciwciał anty-HCV, RNA HCV przeciwciał anty-HIV oraz RNA HIV.

Źródło: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie