Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ręczna wiertarka, stara temperówka i... przestrzelony hełm. Domowe skarby w Lubrzy, nieopodal Świebodzina

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Patrycja Michalska ma w domu w Lubrzy wiele historycznych skarbów.
Patrycja Michalska ma w domu w Lubrzy wiele historycznych skarbów. Patrycja Michalska/ archiwum
W Lubrzy, wsi nieopodal Świebodzina, w jednym z domów kryją się prawdziwe historyczne skarby. Niektóre od lat związane z naszym regionem.

Historyczne skarby pochodzą z różnych źródeł

Część z tych rzeczy to pamiątki rodzinne, część już była w tym domu, zostały po rodzinie niemieckiej, z czasów, gdy te tereny należały właśnie do Niemiec, a jeszcze część po prostu od kogoś dostałam albo sama zdobyłam

- mówi Patrycja Michalska, która zamieściła zdjęcia starych sprzętów na facebookowej grupie "Szyldy Świebodzina i Okolic", na której można znaleźć więcej tego typu ciekawostek. Kobieta od razu zaznacza, że kolekcja należy właściwie nie do niej, a do jej taty. - To on się tym pasjonuje, nie raz opowiadał mi coś o tych rzeczach - dodaje.

Wyjątkowa pamiątka rodzinna

W domowych zbiorach można znaleźć wiele sprzętów codziennego użytku, od tasaków, poprzez nożyce i lampy, aż do... wiertarki. Jednym z najcenniejszych przedmiotów jest pamiątka rodzinna. - To podłużne, wiszące to pompa do piwa. Przywiózł ją mój pradziadek z łemkowszczyzny, bo tam żył, gdy został tu przesiedlony podczas akcji "Wisła". Jak wiadomo, w takiej sytuacji ludzie nie mają dużo czasu na spakowanie się, muszą zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Z jakichś powodów pradziadek wybrał właśnie to - opowiada Michalska.

Zobacz też: Pamiątki legendarnych muzyków trafią pod młotek. Wśród nich skarby Hendrixa, Claptona czy Bono

Źródło: RUPTLY

Wśród rzeczy jest... wiertarka na korbkę!

Wśród kolekcji wymienia także stare chomąto, a także zwraca uwagę na wiertarkę na korbkę, żelazka, przyrząd do heblowania drewna i starą temperówkę, również na korbkę. Na zdjęciach w oczy rzuca się także drewniane koryto - Ja na początku myślałam, że jest to po prostu do karmienia zwierząt. Powiedziałam do taty, że skoro leżało na podwórku i jadły z tego zwierzęta, to się bardzo dobrze zachowało. Usłyszałam, że nie, że po prostu kobiety wyrabiały w tym chleb - opowiada zaskoczona współwłaścicielka kolekcji.

Zobacz domową kolekcję z Lubrzy w galerii!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto