Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Aż 700 nowych drzew posadzą w parku miejskim na błoniach. Co jeszcze powstanie w dolinie strugi świebodzińskiej?

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Blisko 16 milionów złotych dofinansowania na zagospodarowanie świebodzińskich błoni nareszcie będzie można wydać. Gmina ogłosiła przetargi na budowę parku. W połowie sierpnia poznamy wykonawcę głównej części prac. Ten teren będzie miejską perełką. Park Miejski - Dolina Strugi Świebodzińskiej to przede wszystkim zieleń - nasadzenia obejmą 700 drzew i 3.700 krzewów
Blisko 16 milionów złotych dofinansowania na zagospodarowanie świebodzińskich błoni nareszcie będzie można wydać. Gmina ogłosiła przetargi na budowę parku. W połowie sierpnia poznamy wykonawcę głównej części prac. Ten teren będzie miejską perełką. Park Miejski - Dolina Strugi Świebodzińskiej to przede wszystkim zieleń - nasadzenia obejmą 700 drzew i 3.700 krzewów Redakcja
Blisko 16 milionów złotych dofinansowania na zagospodarowanie świebodzińskich błoni nareszcie będzie można wydać. Gmina ogłosiła przetargi na budowę parku. W połowie sierpnia poznamy wykonawcę głównej części prac. Ten teren będzie miejską perełką. Park Miejski - Dolina Strugi Świebodzińskiej to przede wszystkim zieleń - nasadzenia obejmą 700 drzew i 3.700 krzewów.

Aż 700 nowych drzew posadzą w parku miejskim w Świebodzinie

Przypomnijmy, że Park Miejski - Dolina Strugi Świebodzińskiej to projekt, który powstał już w 2011 roku. Jednak od tego czasu o parku jedynie mówiono, bo nie było możliwości, by pozyskać dofinansowanie na realizację zadania, które wyceniono na ponad 20 milionów złotych.

Za pierwszy etap inwestycji można uznać wykonaną w 2015 r. modernizację Alei 700-lecia, co pochłonęło około miliona złotych z gminnej kasy. W roku 2017 gmina otrzymała blisko 16 mln wsparcia. Poprzednie władze miasta, po uzyskaniu dofinansowania, zakładały, że prace miały się zakończyć w grudniu tego roku. Jednak dopiero tej jesieni roboty będą mogły się rozpocząć, tyle trwały uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Na błoniach znajduje się cenne archeologicznie stare grodzisko, które należy zabezpieczyć, stąd konieczność uzgodnień z konserwatorem zabytków. - Decyzją pani Lubuskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków należy przeprowadzić cztery rodzaje badań archeologicznych. Po pierwsze badania sondażowe zlokalizowane w obrębie czaszy stawu, badania wyprzedzające, później zadania polegające na stałym nadzorze nad prowadzonymi pracami w obrębie stanowiska. Konieczne też będzie wykonanie badania detektorem metali mas ziemnych wybranych przy budowie czaszy stawu - wyjaśnia Magda Jarema, zastępca kierownika wydziału inwestycji i zamówień publicznych.

Fonatanny na stawie

Mamy lipiec 2019 rok. Urząd miejski ogłosił przetarg nieograniczony na wykonanie badań archeologicznych wraz z nadzorem archeologicznym. W pierwszej dekadzie sierpnia gmina planuje ogłosić przetarg na realizację robót budowlanych. Budowa parku potrwa cały przyszły rok. Termin całkowitego zakończenia zadania przewidywany jest na grudzień 2021 rok.

Błotnisty i zakrzaczony teren przejdzie do historii. Na błoniach powstanie Park Miejski - Dolina Strugi Świebodzińskiej. Na kilkunastu hektarach powstaną ciągi pieszo-rowerowe, staw o pow. ok. 4 tys. m kw., dwie fontanny pływające oraz mostek. Całość zostanie odpowiednio oświetlona, pojawią się także pomosty widokowe, elementy małej architektury oraz nowe różnorodne nasadzenia. Dla najmłodszych mieszkańców powstanie plac zabaw. Na tym nie koniec, bo w ramach inwestycji zaplanowano odtworzenie istniejącego systemu rowów melioracyjnych.

Place zabaw

Nim maszyny wejdą na plac budowy, należy uaktualnić i skorygować całą dokumentację projektową, która powstała osiem lat temu. Jak informuje M. Jarema, korekta ma objąć m.in. zmianę materiałów, z których zostaną wykonane urządzenia na placu zabaw - Zmieniły się standardy wykonywania placów zabaw, trzeba przewidzieć urządzenia spełniające obowiązujące normy. Na pewno nie zmieni się liczba urządzeń, zmieni się ich wygląd. Funkcjonalność będzie zbliżona do tego co zostało zaplanowane w poprzedniej wersji dokumentacji - zapewnia M. Jarema.

W południowej części parku ma powstać plac zabaw (24 urządzenia) i siłownia terenowa (7 urządzeń). Plac zabaw podzielony będzie na dwie strefy wiekowe: od 2 do 5 lat oraz dla starszych dzieci do 15 lat. Nawierzchnia placu pokryta będzie piaskiem i płytami gumowymi, teren zostanie ogrodzony płotkiem drewnianym a całość okalać będą płyty ażurowe przerośnięte trawą.

Bez amfiteatru

W parku nie powstanie pierwotnie planowany amfiteatr, ze względu na trudności budowlane i koszt. Należało by bowiem przeprowadzić bardzo drogie badania sondażowe, dokonać kilkumetrowych wierceń w głąb ziemi. Miejsce planowane na amfiteatr pozostanie terenem zielonym.

Kilkaset drzew

Park to przede wszystkim ciągi pieszo-jezdne, ciągi piesze, ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe (w tym 9.075 m kw. nawierzchni z betonowej kostki uszlachetnionej, 1.625 m kw. nawierzchni żwirowej, 4.500 m kw. nawierzchni asfaltowej w kolorze rdzawym), trapy z tworzywa sztucznego, oświetlenie, iluminacje, mała architektura. Aby błonia mogły jeszcze lepiej pełnić funkcję zielonych płuc miasta, istotna będzie wielkość nasadzeń. - Przewidziane są nasadzenia ponad 600 sztuk drzew liściastych, 100 szt. drzew iglastych, ponad 3.700 szt. krzewów, wykonanie rabat, utworzenie ogrodów tematycznych - traw ozdobnych, roślin pachnących, roślin skalnych - wylicza zastępca kierownika wydziału inwestycji.

Ciekawą konstrukcją na terenie parku ma być szalet miejski, z dostępem do osób niepełnosprawnych, którego okalać będą drewniane trejaże. Na stawie pojawią się dwie pływające fontanny - Można sobie wyobrazić jak całość będzie wyglądała, gdyż park będzie nawiązywał do Alei 700-lecia, która była pierwszym etapem rewitalizacji błoni - mówi Przemysław Nitschka, zastępca burmistrza odpowiadający za inwestycję.

Aktualnie rozpoczęła się budowa ulicy Grzybowej, na odcinku od ul. Sukienniczej do przepustu na Strudze. Uliczka zostanie wyłożona kostką betonową, zamontowane zostanie oświetlenie. Zadanie jest jednym z etapów rewitalizacji błoni.

Całkowity koszt inwestycji oszacowany był na blisko 22 mln zł! Dofinansowanie pochodzi ze środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

POLECAMY: W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszcza. Może to mieć związek z ociepleniem klimatu

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka tygodnika Dzień za Dniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto