Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Burmistrz Tomasz Sielicki daje przykład mieszkańcom. Pokazuje, że woda z gminnej sieci wodociągowej jest bezpieczna do picia

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Nie daj się nabić w butelkę - konferencja zorganizowana przez burmistrza Świebodzina
Nie daj się nabić w butelkę - konferencja zorganizowana przez burmistrza Świebodzina Renata Zdanowicz
Świebodzińska kranówka nadaje się do picia prosto z kranu - zapewnia burmistrz, prezes zakładu wodociągów i szefowa Sanepidu. Ruszyła akcja promocyjna wody z karafki zamiast z plasikowej butelki Świebodzińska woda dostarczana z wodociągów gminnych wyróżnia się dobrymi walorami smakowymi, nie jest stale chlorowana i spełnia wymogi sanepidowskie. Czy powinniśmy ją pić prosto prosto z kranu?

Tania i bezpieczna! Pij wodę z kranu - apeluje burmistrz Świebodzina

Wodę ze świebodzińskich wodociągów można bezpiecznie pić, do czego zachęcają: burmistrz, prezes zakładu wodociągów i powiatowy inspektor sanitarny. Czy przekonają również mieszkańców?

Burmistrz Świebodzina - Tomasz Sielicki, apeluje o redukcję ilości plastiku jaką wykorzystuje nie tylko urząd miejski, ale też i mieszkańcy gminy. Dlatego zachęca do picia wody z kranu, co pozwoli każdemu zaoszczędzić pieniądze oraz pomoże otaczającemu nas środowisku.

Mieszkańców ma przekonać argument, że w świebodzińskich wodociągach stosuje się restrykcyjny system badania wody a większość wody w sklepach, to woda o tych samych parametrach co woda z kranu.

Promocja w karafkach

Warto wiedzieć, że co roku w Polsce produkowane jest około 4,5 miliarda butelek plastikowych a tylko 20 proc. z nich jest później recyklingowane. Pozostała część ląduje na składowiskach albo trafia do lasów, trawników, rowów itp.

Pierwszy krok w promocji świebodzińskiej kranówki uczynił Dariusz Gusta, prezes ZWKUiK, który chcąc przekonać radnych i pracowników urzędu miejskiego zdecydował się zakupić karafki na wodę z logo zakładu oraz wygrawerowanym hasłem „Pij wodę z kranu”. Zakład Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych ma także w planach zadbać, by woda była bardziej dostępna. W tym celu postawi na terenie miasta kilka poidełek, żeby każdy mieszkaniec podczas upalnych dni miał szanse się napić . W poidełka wyposażone zostaną również szkoły na terenie całej gminy.

Sanepid bada i zachęca

Akcję picia kranówki popiera też Arleta Miśkiewicz, powiatowy inspektor sanitarny, która zaznacza, że świebodzińska woda wyróżnia się na tle innych miast walorami smakowymi, ponieważ nie jest chlorowana. Poinformowała także, że w 99,7 proc. wyników badań spełnia wszystkie obowiązujące normy narzucone przez akty prawne Unii Europejskiej.

ZOBACZ: Powiatowy Inspektor Sanitarny o świebodzińskiej wodzie

Ważnym czynnikiem podczas picia wody z kranu jest też jakość instalacji. Szefowa Sanepidu zapewniła, że niewielkie ilości bakterii z grupy coli nie zagrażają zdrowiu, a informacje na temat pogorszenia jakości wody są na bieżąco przekazywane burmistrzowi. Jedynie wody bezpośrednio z kranu nie przegotowanej nie powinno podawać się noworodkom i niemowlętom. - Zachęcam do spożywania wody wyprodukowanej przez zakłady wodociągowe w Świebodzinie. Mogę zapewnić, że woda ta jest bezpieczna dla mieszkańców do spożycia - mówi A. Miśkiewicz.

Higiena instalacji

Należy też pamiętać o higienie, a więc o właściwym stanie sanitarnym urządzeń wodociągowych wewnątrz budynków, instalacji wewnątrz naszego mieszkania. Ponadto należy zadbać o to, by kran był czysty, należy wymieniać perlatory oraz filtry, które używamy do domowego uzdatniania wody muszą być systematycznie wymieniane, szczególnie jeżeli wiemy, że nastąpiło pogorszenie jakości wody - wtedy trzeba je wymienić. Bardzo dbać również trzeba o higienę naczyń, w których spożywamy wodę: butelki, termosy, kubki, szklanki - wszystko to, co może w istotny sposób wpłynąć na jakość wody, która dostarczona została do nas w dobrej jakości.

Kamień nam nie szkodzi

- Świebodzińską wodę można na co dzień pić prosto z kranu i nie trzeba do tego używać żadnych filtrów - twierdzi prezes D. Gusta. Jeżeli już decydujemy się na filtr, powinniśmy taką decyzję skonsultować w Sanepidzie lub w zakładzie wodociągów.

ZOBACZ: Prezes ZWKiUK w Świebodzinie o wodzie z wodociągów

- Świebodzińska woda jest wodą twardą bądź średniotwardą, co dla organizmu ludzkiego jest bardzo dobre, gdyż zawiera ona minerały w postaci magnezu, potasu, sodu czy też inne niezbędne i łatwo przyswajalne - zapewnia szef wodociągów. Dodaje, że te same mikroelementy zawarte w wodzie, przy podgrzewaniu wytrącają się w postaci tzw. kamienia kotłowego. To wyjaśnia, skąd bierze się kamień osadzający się na dnie czajnika bądź w urządzeniach? W związku z tym, jeśli chcemy chronić zmywarkę, pralkę czy podgrzewacz wody - najlepiej będzie zamontować stosownie dobrane filtr bezpośrednio przed tymi urządzeniami. - Nigdy przed kranem, dlatego że stosując filtry, które zmiękczają wodę będziemy pozbawiali się minerałów niezbędnych dla naszego organizmu - przestrzega prezes.

Żelazo w wodzie nie jest szkodliwe

Krótkotrwale może nastąpić pogorszenie jakości wody po awarii wodociągu, kiedy to ZWKiUK płuka, czyści sieć.

- Nawet jak komuś w kranie woda o zabarwieniu brązowym czy słomkowym poleci , szybko można odkręcić kran i ją spuścić. Trzeba wiedzieć, że to co jest zabarwieniem, to jest żelazo lub mangan, które są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Bardziej przeszkadza to naszym ubraniom, odkłada się w rurach - tłumaczy D. Gusta.

Szef wodociagów przypomina, że 10 lat temu zostały zainwestowane dosyć spore pieniądze w modernizacje stacji uzdatniania wody w całej gminie i dlatego te urządzenia są w miarę nowe, spełniające obowiązujące wymagania. - Gorzej jest z siecią w samym mieście, gdzie jest ona w większości jeszcze poniemiecka, ale też awarie nie zdarzają się codziennie. Staramy się, żeby ta uciążliwość była jak najmniejsza i na pewno płuczemy sieci po każdej awarii - zapewnia prezes.

Kino na leżakach

Do współpracy w zakresie propagowania redukcji plastiku włączył się też Świebodziński Dom Kultury, dla którego prezes ZWKiUK zakupił 30 leżaków na seanse kina plenerowego. Najbliższa projekcja już 26 lipca w fosie miejskiej. Ponadto w czasie wakacji, co wtorek i czwartek, organizowane są animacje dla dzieci prowadzone przez pracowników ŚDK, a w sierpniu będzie druga dyskoteka w fosie miejskiej. Podczas tych imprez promowana ma być dbałość o środowisko naturalne.

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka tygodnika Dzień za Dniem

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto