W Świebodzinie odbył się konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. Przyznano nagrody

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W Świebodzinie odbył się konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.
W Świebodzinie odbył się konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. Mariusz Kapała / GL
Udostępnij:
W środę (15 grudnia) w Świebodzińskim Domu Kultury odbył się konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego - jedynego takiego stowarzyszenia zrzeszającego wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w województwie.

Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego w Świebodzinie

Zostali wyróżnieni najlepsi! W Świebodzinie odbył się konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. Samorządowcom przyznano wyróżnienia, była także mowa o roli samorządów i rozwoju regionu.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia!

Gości przywitał Marek Cebula, prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, a także Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina. Włodarz opowiedział o mieście, o najważniejszych obszarach pracy gminy, a także o wyzwaniach, z którymi w najbliższym czasie będą musieli mierzyć się samorządowcy, przede wszystkim w zakresie depopulacji.

Zmiany w rolnictwie

Jak wspomniała marszałek Elżbieta Anna Polak, rola samorządowców jest niezwykle ważna. Podkreśliła, że o rozwoju regionu decydują Lubuszanie, ale przede wszystkim gospodarka. Mówiła także o planach rozwoju województwa w różnych obszarach.

Tajemnice badań statystycznych zdradziła Iwona Goździcka, kierownik Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych. Zaprezentowała prezentację "Spis powszechny - raz na 10 lat - wspólny wysiłek, wspólny sukces! Jak zmieniło się rolnictwo w latach 2010-2020? Wstępne wyniki PSR 2020". Jak podkreśliła, obecnie ośrodek dysponuje wstępnymi wynikami spisu rolnego. Potwierdzają one, że rolnictwo się zmienia. Utrzymują się, a niekiedy wręcz występują z większym natężeniem, tendencje, które były obserwowane w latach 2002-2010. Na zmianę rolnictwa wpływa między innymi wprowadzanie instrumentów wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej, zmiana nawyków żywieniowych społeczeństwa oraz poszukiwanie innych metod chowu zwierząt gospodarskich, a także poszukiwanie nowych źródeł energii, zmiany klimatyczne i demograficzne.

Nagrody dla samorządowców

Podczas uroczystości wręczono medale 30-lecia Samorządu Terytorialnego. Rocznica miała miejsce rok temu, lecz ze względu na pandemię jej obchody przełożono. Uhonorowano osoby, które przez wiele lat budowały samorząd w województwie lubuskim, piastując różne funkcje, nie tylko włodarzy, ale też przykładowo sekretarzy gmin.

Główny Urząd Statystyczny w Zielonej Górze przyznał statuetki Ambasadora spisu powszechnego w regionie - "Przyjaciel Statystyki" . Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej wręczyła nagrody Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2021. Przyznawano je w pięciu kategoriach: Liderzy Województwa Lubuskiego, Liderzy Gmin Miejskich, Liderzy Gmin Miejsko-Wiejskich, Liderzy Gmin Wiejskich i Liderzy Powiatowi. Liderami Województwa Lubuskiego zostały Kostrzyn nad Odrą, Łęknica i Nowa Sól.

To wyróżnienie w jakimś stopniu utwierdza nas w przekonaniu, że dokonujemy właściwych wyborów i że idziemy we właściwym kierunku oraz że dobrze wykorzystujemy szanse, które się pojawiają - mówi burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt.

Zobacz też: Lubuskie, Zielona Góra. Konferencja UZ "Co z nami zrobiła pandemia: zachowania i postawy dzieci i młodzieży w konsekwencji zdalnego nauczania."

Zrzeszenie Gmin Województw Lubuskiego reprezentuje interesy samorządów i wyraża swoje stanowiska w istotnych sprawach. Podczas konwentów i szkoleń samorządowcy mogą wzajemnie wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.

Konwent uświetniły występy dzieci i młodzieży z sekcji wokalnej Świebodzińskiego Domu Kultury oraz wspólne śpiewanie kolęd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie