Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczańcu działa pierwsze w województwie Centrum Usług Społecznych. Wójt: - To już nie sama pomoc społeczna!

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Marta Obst od 1 czerwca pełni funkcję dyrektora Centrum Usług Społecznych w Szczańcu, wcześniej była kierowniczką OPS
Marta Obst od 1 czerwca pełni funkcję dyrektora Centrum Usług Społecznych w Szczańcu, wcześniej była kierowniczką OPS Gmina Szczaniec
Od 1 czerwca w Szczańcu działa pierwsze w województwie lubuskim Centrum Usług Społecznych (CUS). Centrum powstało z przekształcenia Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczańcu na podstawie możliwości jakie daje gminom od 1 stycznia 2020 r. nowa ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centra usług społecznych. Co to oznacza?

- Wszystkie obowiązki, które miał OPS będą dalej realizowane. Dojdzie klub dziecięcy Emilkowo oraz dzienny dom pobytu Senior Wigor Plus, a także gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych - mówi Marta Obst, dyrektor CUS w Szczańcu.

- Pierwszym i najważniejszym powodem zmian była konsekwentna polityka gminy zmierzająca do osiągania jak największych efektów przy zaangażowaniu jak najmniejszych środków – wyjaśnia wójt Krzysztof Neryng.

Zmiany w szczanieckim samorządzie zaczęły się już w 2015 roku. Wówczas to wprowadzono Centrum Usług Wspólnych, którego zadaniem była obsługa administracyjno-księgowa wszystkich gminnych jednostek. Kolejnym krokiem była likwidacja Gminnego Zakładu Usług Komunalnych i powierzenie tych obowiązków urzędowi.

Najwięcej widocznych zmian przyniosło w 2017 roku połączenie biblioteki i Szczanieckiego Ośrodka Kultury, dzięki czemu powstało Centrum Kultury i Biblioteki dysponujące nowoczesna mediateką oraz odremontowaną salą wielofunkcyjną.

- Efektem tych zmian jest chociażby zmniejszenie zatrudnienia o jedną osobę na stanowiskach urzędniczych w porównaniu do 2015 roku przy niemal trzykrotnym zwiększeniu budżetu (z 12 mln w 2015 r. do ponad 30 mln zł w 2020 r.) – wymienia wójt.

Z dniem 1 czerwca OPS przekształcił się w CUS. Misją nowej gminnej jednostki – Centrum Usług Społecznych, jest wdrażanie nie realizowanych do tej pory usług społecznych.
- To już nie sama pomoc społeczna: to coś więcej, to szersze spojrzenie na społeczne potrzeby – zaznacza K. Neryng.

Usługi społeczne w gminie Szczaniec realizowane są poprzez opiekę nad seniorami, która się rozpocznie w uruchamianym od września br. Klubie Seniora. Ponadto opieka nad najmłodszymi mieszkańcami w Klubie Malucha i kolejne zadania, które sukcesywnie będą wdrażane zgodnie ze społecznymi potrzebami. Warto wiedzieć, że obiekty do prowadzenia usług społecznych są już prawie gotowe. W nowej placówce zatrudnienie znajdą terapeuci, psycholog, opiekunki dla dzieci oraz asystenci osoby niepełnosprawnej.

Trwa głosowanie...

Czy samorząd Szczańca wystarczająco dba o dzieci i seniorów?

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZOBACZ TAKŻE: Szczaniec. Otwarcie Centrum Kultury i Biblioteki

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto