MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg patrolowy, pierwsza pomoc, strzelanie i ogrom innych wyzwań. Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu rozwijają pasje wojskowe

Michał Korn
Michał Korn
Materiały Zespółu Szkół Leśnych w Rogozińcu
Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu rozwijają nie tylko pasje leśne, ale także wojskowe. Mają za sobą choćby sześciodniowy obóz szkoleniowy pod okiem instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, a także wymagający bieg patrolowy na terenie Nadleśnictwa Babimost.

- W 2014 roku, w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu odbyły się pierwsze, rozpoznawcze zajęcia z Przysposobienia Wojskowego Leśników, prowadzone przez żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Wtedy też zostało podpisane porozumienie, na mocy którego prowadzone są systematyczne zajęcia, a uczniowie z coraz większym zainteresowaniem biorą w nich udział. Jak się okazuje, zaangażowanie w tej paramilitarnej organizacji, dało początek wielu karierom wojskowym absolwentów Szkoły Leśnej - mówi nam Antoni Pawłowski, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu.

Młodzież rozwija pasję leśne i wojskowe

Przysposobienie Wojskowe Leśników, zgodnie z jej przedwojenną tradycją, ma na celu krzewienie kultury fizycznej i sportu oraz propagowanie postawy świadomego obywatela. I takie właśnie cele, ustalone już w 1933 roku przez ówczesnego dyrektora Lasów Państwowych, Adama Loreta i jednocześnie patrona PWL, przyświecają prowadzącym i instruktorom tej organizacji.

- Młodzież w Stowarzyszeniu Przysposobienia Wojskowego Leśników w Rogozińcu ma okazję do rozwijania nie tylko swoich zainteresowań przyrodniczych, tych typowo leśnych, ale także wojskowych, np. związanych z podstawowymi umiejętnościami z zakresu ratownictwa medycznego czy też niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, będącemu w potrzebie - kontynuuje dyrektor ZSL w Rogozińcu.

Projekt "Chcę służyć ojczyźnie"

W myśl tych założeń, od 30 czerwca 2023 roku stowarzyszenie realizuje napisany przez młodzież projekt pt. "Chcę służyć Ojczyźnie" w ramach Programu Ministra Obrony Narodowej - Obronność państwa i działalność Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zadanie publiczne realizowane było w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu, a Ministerstwo Obrony Narodowej dofinansowało projekt kwotą 35 tys. złotych.

Bieg patrolowy, pierwsza pomoc, strzelanie i ogrom innych wyzwań. Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu rozwijają pasje wojskowe
Materiały Zespółu Szkół Leśnych w Rogozińcu

Bezpośrednim celem projektu było:

  • podniesienie poziomu wyszkolenia proobronnego przez społeczeństwo,
  • popularyzowanie i upowszechnianie zajęć proobronnych wśród społeczeństwa oraz przygotowanie na trudy związane ze służbą wojskową,
  • kształtowanie postaw patriotycznych,
  • promowanie aktywnej postawy wśród młodzieży w celu poznania historii oręża polskiego.

Natomiast pośrednim celem, równie ważnym, jest promowanie aktywnej postawy, nabywanie umiejętności pracy w zespole, kierowania nim, podejmowania trudnych decyzji oraz kształtowania postawy patriotycznej.

W ramach projektu uczniowie wyjeżdżali na poligon do Wędrzyna, i tam mieli okazję ćwiczyć w specjalistycznym Ośrodku Sprawności Fizycznej, gdzie żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej uzyskują kondycję sportową, potrzebną do codziennej służby w wojsku.

Sześć dni pod okiem instruktorów z Poznania

Aby przybliżyć ten format młodzieży z innych szkół ponadpodstawowych, zachęcić do aktywności fizycznej, a także wyczulić na potrzebę służby wojskowej, młodzi ludzie należący do Stowarzyszenia PWL spotykali się ze swoimi rówieśnikami ze szkół z różnych miejscowości: Brójce, Wolsztyn, Zbąszyń, Zbąszynek, Trzciel, Starościn. W ten sposób członkowie PWL w Rogozińcu starali się przekazać najistotniejsze wartości, których uczeni są na zajęciach. Należy zwrócić uwagę na fakt, że młodzież innych szkół bardzo pozytywnie reagowała na powyżej opisane działania, co przełożyło się na ich liczny udział w obozie szkoleniowym oraz w biegu pod hasłem "Bieg patrolowy".

Obóz szkoleniowy trwał 6 dni i wzięło w nim udział 30 uczestników projektu. Młodzież była szkolona przez instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Szkolenie obejmowało:

  • marsz na orientację,
  • budowę oraz podstawowe dane taktyczno-techniczne broni,
  • pierwszą pomoc przedmedycznąc- taktyka (ogólne zasady zachowania się na polu walki, natarcie, obrona),
  • strzelanie pod okiem instruktorów na strzelnicy w Nietoperku z karabinka AR-15 i pistoletu GLOCK G17.
Bieg patrolowy, pierwsza pomoc, strzelanie i ogrom innych wyzwań. Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu rozwijają pasje wojskowe
Materiały Zespółu Szkół Leśnych w Rogozińcu

Uczniowie w Biegu Patrolowym

W "Biegu patrolowym" wzięło udział ponad 90 uczniów z różnych szkół. Zorganizowany był na terenie Nadleśnictwa Babimost. Podczas biegu młodzież miała do pokonania różne przeszkody terenowe i musiała wykazać się wiedzą i umiejętnościami taktycznymi i przedmedycznymi. Każdy z uczestników otrzymał koszulkę, medal a najlepsi uczestnicy otrzymali puchary. Wydarzenie to od kilku już lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży, która ma możliwość sprawdzenia siebie podczas trudów biegu.

- Zrealizowany projekt jest dowodem na to, jak bliska powinna być współpraca żołnierzy i leśników. Jak ważne jest to, aby powrócić do tych pozytywnych relacji, które istniały jeszcze przed II wojną światową, bowiem w historii naszego kraju można znaleźć wiele wątków szlachetnej, bohaterskiej postawy leśników, pomimo tego, że ich walka nie polegała na użyciu karabinów i czołgów. Jak wiele te dwa zawody mogą wzajemnie sobie zaoferować przekonali się młodzi ludzi, którzy swoją karierę zawodową będą mogli związać nie tylko z byciem leśnikiem, ale także byciem żołnierzem, który reprezentuje dziś bardzo atrakcyjny zawód na rynku pracy - podkreśla Antoni Pawłowski.

Bieg patrolowy, pierwsza pomoc, strzelanie i ogrom innych wyzwań. Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu rozwijają pasje wojskowe
Materiały Zespółu Szkół Leśnych w Rogozińcu

Dodajmy, że wspomniany projekt miał na celu także pokazać, że sprawy związane z obronnością kraju powinny dotyczyć wszystkich obywateli, stąd też jego uczestnicy mogli świadomie wspierać naszych żołnierzy w służbie na granicy z Białorusią "Murem za mundurem".

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bieg patrolowy, pierwsza pomoc, strzelanie i ogrom innych wyzwań. Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu rozwijają pasje wojskowe - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto