Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elżbieta Greczycho: "Ja przecież nic takiego nie zrobiłam". A jednak! Rada miejska nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świebodzin

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Elżbieta Greczycho, 8 maja 2020 roku Rada Miejska w Świebodzinie nadała tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świebodzin
Elżbieta Greczycho, 8 maja 2020 roku Rada Miejska w Świebodzinie nadała tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świebodzin Wiesław Zdanowicz
W piątek, 26 czerwca, nastąpi nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Świebodzin Elżbiecie Greczycho. Uroczystość odbędzie się o godz. 13.30 na Placu Jana Pawła II w Świebodzinie. Rada miejska przyznała pani Elżbiecie tytułu za całokształt dokonań oraz postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania. Jest ona przykładem społecznika o wielkim sercu, który nikomu nie odmawia pomocy. Osoba życzliwa, niekonfliktowa, pełna empatii i zrozumienia, mogąca być przykładem dla innych.

Rodowita świebodzinianka

Elżbieta Greczycho, z domu Oświecimska, jest rodowitą świebodzinianką. Urodziła się w roku 1954, pochodzi z rodziny wielodzietnej, najmłodsza z rodzeństwa. Bardzo wcześnie straciła rodziców. Miała zaledwie kilka lat, kiedy zmarł jej ojciec, niewiele później zmarła matka. Całe życie mieszkała w Świebodzinie. Tutaj ukończyła szkołę, podjęła pracę. Wyszła za mąż za Czesława Greczycho, z którym ma dwoje dzieci – syna Marka i córkę Monikę. Uznanie i szacunek mieszkańców zaskarbiła sobie swoją 25-letnią działalnością społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych.

Nieocenione wsparcie Ewy Kozackiej

- Zgłoszenie mojej kandydatury było dla mnie wielką niespodzianką, dowiedziałam się o tym dopiero z tygodnika Dzień za Dniem, osoby zaangażowane utrzymały tę wiadomość w ścisłej tajemnicy – przyznaje pani Ela.
Zapytana, jak się czuje z takim wyróżnieniem, jak zawsze skromnie odpowiada, że to nie tylko jej zasługa. Wspomina jak od początku towarzyszyła jej Ewa Kozacka. – Do urzędów przy rejestracji Stowarzyszenia jeździłyśmy zawsze we dwie, ona z synem Jarkiem a ja z córką Moniką. Później też mnie wspierała, razem wszystko prowadziłyśmy. To, co osiągnęliśmy, to zasługa wszystkich rodzin naszych członków – dodaje pani Ela.

Wniosek od społeczności Stowarzyszenia

O uhonorowanie tej wyjątkowej osoby zaszczytnym tytułem wystąpiła do rady miejskiej społeczność Świebodzińskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym, którego pani Ela jest założycielką i prezesem.

Pani Greczycho poświęciła swoje życie pracy na rzecz osób niepełnosprawnych, walce z dyskryminacją. Jej działania przyczyniały się do rozsławiania dobrego imienia gminy. Za swoją działalność nie otrzymywała żadnego wynagrodzenia

– napisali wnioskodawcy.

25 lat działalności Stowarzyszenia

Sytuacja osób dotkniętych niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów stała jej się szczególnie bliska, kiedy została mamą niepełnosprawnej od urodzenia Moniki. Poszukując wsparcia dla córki trafiła do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Zielonej Górze. Tam zdobyła doświadczenie, które pomogło jej w założeniu w maju 1995 roku Świebodzińskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym.

Stowarzyszenie funkcjonuje nieprzerwanie od 25 lat. Zrzesza dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i opiekunów. Pani Elżbieta jest prezesem zarządu, zapewnia pomoc rodzinom wychowującym chore dzieci, dostarcza informacji o rehabilitacji, pomaga w poszukiwaniu źródeł dostępu do sprzętu, pomocy socjalnej i prawnej.

Praca bez wynagrodzenia

Świebodzińskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym jest organizacją non profit, zaś pani Elżbieta za swoją pracę nie otrzymuje wynagrodzenia.

- Gdyby nie ogromne poświęcenie, z jakim pani prezes poszukuje źródeł dofinansowania, sponsorów i darczyńców nie byłaby możliwa działalność Stowarzyszenia. Jako osoba godna zaufania otrzymywała wsparcie od różnych firm w Świebodzinie, instytucji państwowych, a także osób prywatnych – podkreśla Agnieszka Nogajewska, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia.

Dzieci zawsze na pierwszym miejscu

Przez ćwierć wieku pani Ela zajmowała się organizacją rehabilitacji i wypoczynku dla dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów. Dla podopiecznych Stowarzyszenia organizowała pomoc psychologiczną, zajęcia z logopedą, rehabilitantem. Pomagała w zaopatrzeniu w specjalistyczny sprzęt ortopedyczny, medyczny, wózki inwalidzkie, chodziki, łóżka itp. Dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów organizowała wycieczki krajowe i zagraniczne, a także rajdy rodzinne, zloty, pikniki, imprezy integracyjne. W czasie, kiedy dzieci brały udział w konkursach, łowiły ryby, strzelały z wiatrówek, opiekunowie mogli odpocząć od trudów dnia codziennego.

Wiedząc, jak ważną rolę w rehabilitacji odgrywa ruch, zachęcała do aktywności, propagowała sport wśród niepełnosprawnych. To ona „sprowadziła” do Świebodzina turnieje Bocci, które na stałe wpisały się w kalendarz miejskich wydarzeń.

Staże i praca dla młodych

Z kolei młode osoby niepełnosprawne aktywizowała poprzez organizowanie darmowych kursów i szkoleń, zabiegała dla nich o płatne staże w instytucjach państwowych, poszukiwała zatrudnienia w firmach, także prywatnych. Dzięki determinacji pani Eli powstał Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych przy Starostwie Powiatowym. Pracę znalazły w nim dwie osoby niepełnosprawne, które mimo posiadania dobrego wykształcenia nie mogły znaleźć zatrudnienia.

Dzieli się doświadczeniem

Swoją bogatą wiedzą pani Ela dzieli się jako członek Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, współpracuje z wieloma organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami w województwie. Bliskie jej sercu są także osoby starsze i ubogie, dla których współorganizowała zbiórki żywności, pozyskiwała wolontariuszy.

„Ja przecież nic takiego nie zrobiłam”

Uchwałę o nadaniu tytułu podjęła 8 maja 2020 r. rada miejska pod przewodnictwem Tomasza Olesiaka. - Gratuluję pani Eli Greczycho. Podjęta uchwała spowodowała, że grono Honorowych Obywateli Świebodzina powiększyło się. Kiedy zadzwoniłem z gratulacjami, usłyszałem w słuchawce: „Ja przecież nic takiego nie zrobiłam”... To jest odpowiedź, którą często słyszę w takich momentach... a jednak - komentuje T. Olesiak, podkreślając, że pani Ela jest osobą ciepłą i skromną, którą los obdarował darem opieki i troski nad osobami niepełnosprawnymi.

Trwa głosowanie...

Czy osoby z niepełnosprawnościami znajdą pracę w Świebodzinie?

PRZECZYTAJ TAKŻE

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto