MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzińskie Rio. To miejsce jest sławne. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata!

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
od 16 lat
Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie od 2010 roku króluje nad miastem. Doskonale widać go z drogi S3 i już z tej perspektywy robi niesamowite wrażenie. Jednak jego ogrom dostrzega się dopiero stojąc tuż przed nim. Odwiedzających to miejsce z każdym rokiem jest coraz więcej. W naszym artykule zdradzamy kilka ciekawostek, o których na pewno nie wiedzieliście.

Spis treści

Pomnik Chrystusa rozsławił Świebodzin na całym świecie

Nie ma chyba osoby, która dziś nie kojarzyła figura Chrystusa Króla w Świebodzinie. Rozsławiła ona miasto i same woj. lubuskie nie tylko w skali kraju, ale także świata! Warto podkreślić, że pomnik razem ze znajdującym się kilkaset metrów dalej Sanktuarium Miłosierdzia Bożego tworzą integralną całość. Razem stały się miejscem kultu i pielgrzymek wiernych z całej Polski.

Zobacz niesamowite fotografie figury Chrystusa w Świebodzinie:

Zaczęło się od pomysłu księdza Sylwestra Zawadzkiego

To właśnie ksiądz Sylwester Zawadzki wpadł na pomysł budowy.

Warto podkreślić, że już w 1998 roku w nowej świątyni w czołowej ścianie, nad organami, zamontowano podświetlany witraż przedstawiający Chrystusa Króla. W 2000 roku (26 listopada) trzy świebodzińskie parafie oddały powiat i miasto w opiekę Chrystusowi Królowi. „Los zawierzyły Mu wszystkie stany i zawody” - jak zapisano w kronikach. W nich jest też, że po intronizacji ksiądz zdecydował „o pozostawieniu trwałego śladu królowania Chrystusa w naszym mieście, który będzie świadectwem dla przyszłych pokoleń, że Ziemia Świebodzińska oddała się w tym dniu Chrystusowi”.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

Oczywiście najpierw starano się zdobyć teren pod budowę pomnika. Jak zapewne się domyślacie cały proces trwał ładnych kilka lat. Według archiwalnych zapisków agencja rządowa chciała blisko 200 tysięcy złotych. To bardzo duża suma biorąc poprawkę na fakt, że rolnicy, czy cudzoziemcy działki nabywali za 7 tysięcy... Finalnie grunt udało się zakupić, chodziło o teren wielkości 1,5 hektara. Formalności dopięto w marcu 2005 roku. W kwietniu tego samego roku teren ogrodzono i zgodnie z koncepcją zaczęto usypywać wzgórze, na którym miał stanąć pomnik. W tym samym czasie szukano już wzorca, na podstawie którego chciano stworzyć statuę.

Figura Chrystusa wyróżniona Diamentem Lubuskiej Turystyki. Czytaj więcej:

Uroczyste odsłonięcie figury

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata odsłonięta została 21 listopada 2010 roku. Wówczas ksiądz prałat Sylwester Zawadzki (zm. 14 kwietnia 2014 w Świebodzinie) poczuł się spełniony. Po ponad pół wieku służby kapłańskiej wypełniło się do końca jego powołanie. Ksiądz Budowniczy doczekał dnia, w którym w obecności ks. kard. Henryka Gulbinowicza, ks. biskupa Zygmunta Regmunta i tysięcy pielgrzymów z całej Polski i z zagranicy, a także przedstawicieli świeckich władz województwa, a byli nimi wówczas wojewoda lubuski Helena Hatka i marszałek Marcin Jabłoński, nastąpiło poświęcenie dzieła jego pracowitego życia. "Niech świebodziński Chrystus Król pozdrawia wszystkich przechodniów..." - życzył wiernym ówczesny przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście przesłanym do uczestników uroczystości…

Świebodziński Chrystus promował Mundial w Brazylii

Dziś pod pomnikiem Chrystusa w Świebodzinie można zobaczyć nie tylko pielgrzymów czy grupy turystów. Odbywają się tutaj także rozmaite wydarzenia, jak pielgrzymki, akcje charytatywne, pikniki, czy też inne niekoniecznie związane z religią. Weźmy taki 2014 rok. To wówczas Dieter Didi Senf, słynny niemiecki kibic i performer, przyjechał do Świebodzina na rowerze ozdobionym 72 piłkami. Miał też makietę figury Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro w Brazylii. W ten sposób promował Mundial w tym kraju.

Na zdjęciu Dieter Didi Senf,niemiecki kibic i performer, który promował u nas Mundial w Brazylii.
Na zdjęciu Dieter Didi Senf,niemiecki kibic i performer, który promował u nas Mundial w Brazylii. Mariusz Kapała / GL

Clarcson, Hammond i May w Świebodzinie

Z kolei w 2022 roku Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May kręcili w Polsce drugi odcinek piątego sezonu The Grand Tour pt. "Eurowypadek". Przy okazji pobytu w naszym kraju ekipa telewizyjna przyjechała do województwa lubuskiego, m.in. do Świebodzina, gdzie Clarkson i Hammond obejrzeli pomnik Chrystusa Króla. J. Clarkson zauważył, że to drugi jeśli chodzi o wysokość Jezus na świecie. Ponadto przypomniał o tym, że niegdyś na głowie potężnego posągu znajdowały się anteny rozsyłające sygnał internetowy. Te urządzenia zostały usunięte w zeszłym roku. Po drobnych perypetiach i noclegu bohaterowie programu pojechali do Żagania, aby zobaczyć Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, a dokładniej Stalag Luft III, z którego więźniowie zdołali się wydostać przez tunel, o czym opowiada filmowy klasyk - "Wielka ucieczka". Na ujęciach pomiędzy głównymi punktami wycieczki można zobaczyć lubuskie drogi oplatające centralną i południową część Ziemi Lubuskiej i miejscowości, które kierowcy z naszego regionu na pewno poznają. Cały odcinek można obejrzeć na platformie streamingowej Amazon Prime.

Czytaj więcej tutaj:

Ciekawostki o pomniku Chrystusa w Świebodzinie

 • Pierwotnie statua miała mieć wysokość 20 metrów. Obecna mierzy dokładnie 33 metry, czyli tyle, ile żył Jezus.
 • Za projekt odpowiada Mirosław Patecki.
 • Korona na skroni figury ma 3,5 metra średnicy oraz 3 metry wysokości i w całości jest pozłocona.
 • Głowa ma 4,5 m wysokości i waży 15 ton.
 • Każda z dłoni ma po 6 m długości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 24 metry.
 • Kopiec składa się z pięciu pierścieni, symbolizujących zbawczą rolę Chrystusa dla pięciu kontynentów.
 • Wysokość pomnika wraz z kopcem wynosi 52,5 metra.
 • Figura wykonana jest z betonu i waży 440 ton.
 • Koszt całej budowy wyniósł około 6 milionów złotych, które zostały pokryte z dobrowolnych datków parafian, Polonii amerykańskiej, a także lokalnych przedsiębiorców.
 • Forma rzeźby nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest o 2 metry wyższa.
 • Obecnie statua pomnika w Świebodzinie jest drugą co do wysokości rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa na świecie (najwyższa jest figura znajdująca się w Encantado w Brazylii).
 • Ks. Sylwester Zawadzki zmarł 14 kwietnia 2014 w Świebodzinie. Został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym, a jego serce spoczęło u stóp pomnika Chrystusa.

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie. Jak dojechać? - mapa

Rzeźba znajduje się w południowej części Świebodzina. Doskonale widać ją z trasy S3. Co ciekawe sam zjazd znajduje się na wysokości samej figury zatem z dotarciem na miejsca nie ma najmniejszych kłopotów. Nawet osoby nie posiadające nawigacji kierując się jedynie zmysłem wzroku są w stanie dotrzeć do celu.

Poniżej znajdziecie więcej zdjęć pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie. Publikujemy fotografie z czasów budowy oraz te współczesne m.in. z lotu ptaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świebodzińskie Rio. To miejsce jest sławne. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata! - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto