MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

WOPR Świebodzin podsumowuje miniony rok. To był okres bardzo pracowity i bogaty w sprzęt

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
WOPR Świebodzin ma za sobą bardzo pracowity rok.
WOPR Świebodzin ma za sobą bardzo pracowity rok. Anna Moyseowicz
WOPR Świebodzin podsumował 2022 rok i ma już plany na obecny. Jak mówią sami ratownicy, poprzedni był pracowity i ciężki. Na terenie powiatu utonęły trzy osoby.

Bardzo pracowity rok WOPRu Świebodzin

- To był dla nas najbardziej pracowity rok od dawna, bo w 2021 odnotowaliśmy 20 interwencji, a w 2022 prawie 60, to diametralna różnica. Wiąże się to również z tym, że rozpoczęliśmy kształcenie w kierunku działalności poszukiwawczej i w tym się rozwijamy, więc uczestniczymy w poszukiwaniach i akcjach poza powiatem - mówi Oskar Kowalczyk, ratownik WOPR Świebodzin. Jak dodaje, zaginięć co roku jest coraz więcej, a jednostek wykwalifikowanych do poszukiwań nie ma wiele. Ponadto do tej różnicy przyczyniło się ciepłe lato, bo w poprzednim roku jeden miesiąc był zimny, a w tym sezonie dopisała pogoda. Co więcej, po pandemii ludzie są mniej ostrożni. Większość zdarzeń, przy których interweniujemy wynika z ludzkiej głupoty albo po prostu z alkoholu - mówi Oskar.

W całym roku ratownicy podejmowali interwencję przy:

  • akcjach związanych z ratowaniem życia - 22,
  • izolowanych zdarzeniach medycznych - 10,
  • akcjach poszukiwawczo-ratowniczych - 13,
  • akcjach technicznych - 10,
  • akcjach związanych z ratowaniem zwierząt - 3.

Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie Gminy Lubrza. Ponadto WOPR Świebodzin brał udział w trzech akcjach poszukiwawczych poza granicami powiatu - dwa razy w powiecie międzyrzeckim, raz z powiecie wolsztyńskim.

Mniej znana działalność ratowników

Akcje to jednak nie wszystko. Zabezpieczano kąpielisko gminne nr I i II w Niesulicach, a także prowadzono działalność profilaktyczną, w ramach prelekcji pod nazwą „Bezpieczny Lód” i „Bezpieczne Wakacje” przeprowadzono zajęcia edukacyjne w dziewięciu szkołach na terenie powiatu świebodzińskiego, gdzie przeszkolono 1435 osób. Ratownicy brali również udział w pokazach ratowniczych na festynach i zabezpieczali różne imprezy okolicznościowe.

Zobacz też: Radom. Akcja policji z WOPRem przy ulicy Warszawskiej

Nowy sprzęt WOPRu

Pozyskano bardzo dużo nowego sprzętu, który jest konieczny do prowadzenia skutecznych działań ratowniczych. - Ten rok był dla nas od wielu lat sprzętowo najbogatszy, pozyskaliśmy bardzo dużo sprzętu do działań w terenie, w lasach, ale też na wodzie i pod wodą. To sprzęt, który tak naprawdę przez poprzednie lata był dla nas nieosiąglny, niektóre te rzeczy są jedyne w województwie lubuskim, np. zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV). Pozyskaliśmy między innymi nową łódź interwencyjną - opowiada ratownik.

- Największe wyzwanie na przyszły rok to rozwój. Wyposażamy pojazd, który pozyskaliśmy we wrześniu, ale przede wszystkim rozwijamy naszą grupę operacyjną, która 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu prowadzi dyżury i wyjeżdża do każdego zdarzenia. Chcemy żeby jakość naszych działań była jak najlepsza - opowiada Oskar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto