Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. W grobie masowym odkryto szczątki kilkunastu niemieckich żołnierzy. To prawdopodobnie jeńcy wojenni transportowani na wschód

Michał Korn
Michał Korn
Według relacji mieszkańców Kosieczyna byli to jeńcy wojenni.
Według relacji mieszkańców Kosieczyna byli to jeńcy wojenni. Stowarzyszenie POMOST/FB
We wtorek, 18 kwietnia, zespół organizacji Pomost przeprowadził prace ekshumacyjne w Kosieczynie (powiat świebodziński). W grobie masowym odnaleziono szczątki kilkunastu żołnierzy wraz z rzeczami osobistymi.

W Lubuskiem znaleziono szczątki kilkunastu osób

- 18 kwietnia 2023 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Kosieczynie. W grobie masowym na cmentarzu parafialnym odnaleźliśmy szczątki 17 żołnierzy niemieckich. Według relacji mieszkańców miejscowości byli to jeńcy wojenni, którzy zmarli w 1945 roku w trakcie transportu kolejowego w głąb Związku Radzieckiego do znajdujących się na wschodzie obozów pracy. Przy ich szczątkach odkryliśmy tylko jeden nieprzełamany znak tożsamości - czytamy w komunikacie Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.

Przy szczątkach znaleziono kilka rzeczy osobistych:

Mroczne tajemnice Ziemi Lubuskiej

Ziemia Lubuska to region, w którym rozgrywały się jedne z najcięższych walk schyłku II wojny światowej. Pozostałości po krwawej przeszłości znaleźć można do dziś. Są to m.in. niewybuchy, które niemal każdego dnia znajdowane są na naszym terenie. Ale ziemia kryje też o wiele mroczniejsze tajemnice. Wciąż są miejsca, gdzie na odkrycie czekają ludzkie groby. Czasem jest tam pochowany żołnierz, czasem kilku. Zdarza się, że w zapomnianych mogiłach spoczywają szczątki cywili.

Czytaj również:

Jedną z organizacji, które zajmują się odkrywaniem takich miejsc jest właśnie poznańskie stowarzyszenie Pomost. Jego członkowie jeżdżą po Polsce i sprawdzają miejsca, w których do dziś mogą spoczywać ludzkie szczątki. Specjalizują się w odnajdywaniu i ekshumowaniu mogił niemieckich.

Za każdym odkryciem stoi ludzka tragedia

Odnalezione mogiły zawsze wiążą się z ludzką tragedią. Pochowani w zapomnianych mogiłach żołnierze, cywile, o grobach, których nikt już nie pamięta - takie miejsca wciąż są odnajdywane na naszym terenie.

Apel stowarzyszenia POMOST

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST zwraca się z prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski.

Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia POMOST prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Pracownia POMOST realizuje swoje zadania na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej. Osoby posiadające informacje o grobach wojennych z okresu II wojny światowej prosimy o kontakt.

Ze stowarzyszeniem można kontaktować się za pomocą:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubuskie. W grobie masowym odkryto szczątki kilkunastu niemieckich żołnierzy. To prawdopodobnie jeńcy wojenni transportowani na wschód - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto