Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ze zniszczonych pomników można jeszcze wyczytać nazwiska. Dawny cmentarz ewangelicki w Łagowie ma wyjątkowy klimat

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Dawny cmentarz ewangelicki w Łagowie.
Dawny cmentarz ewangelicki w Łagowie. Anna Moyseowicz
Stare nagrobki stoją pośród drzew. Większość z nich poprzewracana, wiele obrośniętych mchem, z napisami, które trudno rozszyfrować, choć znajdą się tu też nowsze, gdzie wyryte imiona i nazwiska można jeszcze przeczytać. W Łagowie, na uboczu, zapomniany przez wielu i mało populany wśród turystów - leży stary, ewangelicki cmentarz.

Zobacz zdjęcia!

Zabytkowy cmentarz w Łagowie. Można go znaleźć na Sokolej Górze

Na nekropolii spoczywają dawni mieszkańcy Łagowa. Cmentarz znajduje się na wzniesieniu w pobliżu jeziora Trześniowskiego, a dokładniej na Sokolej Górze, niedaleko amfiteatru. Aby się do niego dostać, w pobliżu Zamku Joannitów należy wejść na teren rezerwatu przyrody, a dokładniej na ścieżkę spacerową, która prowadzi wzdłuż brzegu jeziora. Stamtąd trzeba odbić w lewo i wejść na Sokolą Górę - w odnalezieniu trasy pomoże usytuowana przy ścieżce tablica.

Osada kultury łużyckiej w Łagowie

Jak można na niej przeczytać, na Sokolej Górze znajdują się najstarsze ślady osadnicze Łagowa. Około 1000 - 650 lat p.n.e. istniała tam osada ludności kultury łużyckiej.

Była to początkowo osada otwarta (nieobronna), której ludność mogła znajdować się m.in. wyrobem naczyń ceramicznych. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne (m.in. fragmenty ziemnianek, przepalone kamienie, zrujnowany piec garncarski, fragmenty ceramiki), odkryte podczas kilkakrotnie prowadzonych badań. Osada ta zniszczona została prawdopodobnie w wyniku pożaru. Później, we wczesnym średniowieczu, istniał tu gród obronny, którego pozostałością jest obecnie potrójny pas wałów - informuje tablica Nadleśnictwa Świebodzin.

Nagrobki leśniczego, lekarza i wielu innych

Idąc w kierunku grodziska, przechodzi się przez stary cmentarz. Używany był on przez mieszkańców Łagowa do początków II wojny światowej. Zwiedzających wita kamień z napisami po polsku i niemiecku:
Pokój zmarłym
Pokój żywym

i datą 22 maja 2012 roku.

Dalej, po prawej stronie leży głaz na grobie ostatniego przedwojennego łagowskiego leśniczego Paula Schupke. Wrażenie robi również grobowiec dr-a medycyny Paula Blume. Wyryte na nim zostały dwie litery A - jedna w formie papirusu, druga przypomina cyrkiel. Na nagrobkach można znaleźć wiele zdobień - jak kotwica czy skrzyżowane młoty. Są tam również nagrobki przypominające ścięte pnie drzew, z wyrytymi liśćmi.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto